توالت ایرانی

تنظیم بصورت نزولی

14 آیتم ها

در هر صفحه
Loading ...Load More ...
تنظیم بصورت نزولی

14 آیتم ها

در هر صفحه

توالت ایرانی

توالت ایرانی محصولی است که در تمام خانه های ایرانی به چشم می خورد. در برخی از خانه ها نیز نمونه فرنگی این محصول وجود دارد که اصولا بلا استفاده اند. اکثر ماها در هنگام استفاده از سرویس بهداشتی از توالت ایرانی کمک می گیریم !!!

درباره اینکه توالت و سرویس بهداشتی از چه زمانی در خانه های ایرانی حضور یافت اطلاع دقیق و منبع موصقی وجود ندارد اما نمی توان برای آن تاریخی بسیار طولانی نیز در نظر گرفت. استاد مرادی کرمانی (نویسنده قصه های مجید) در یکی از خاطرات زمان کودکی خود می نویسد: اولین باری که تصاویر متحرک را بر روی یک پرده سینمایی دیده ، موضوع در رابطه با نحوه ساخت و استفاده از توالت بوده است که برای روستاییان به نمایش در آمده بود. پس می توان از این خاطره این موضوع را فهمید که حدود 60 سال پیش برخی از مردم کشور ما کلا با توالت و استفاده از آن بیگانه بوده اند و توالت ایرانی در آن زمان ساخته نشده بود. توالت های اولیه در ایران این چنین بود که فضولات درون مخزنی کنار توالت جمع می گردید و اشخاصی به نام کناس هر از چند گاهی برای تخلیه آن به منازل سر می زند و این کار را به صورت رایگان انجام می دادند و به عنوان کود به کشاورزان می فروختند بدون شک پیدایش صنعت لوله کشی تحولی بزرگ در وضعیت توالت در سرتاسر جهان پدید آورد که کشور ما هم از آن مستثنی نبود.

پیشرفت ساخت توالت در سالهای اخیر در ایران بسیار سریع بوده است به طوری که هنوز افرادی 30 ساله به بالا هستند که توالت های سیمانی قدیمی را به یاد دارند. آن زمان نه کارخانه تولید چینی بهداشتی وجود داشت و نه توالتی از کشورهای دیگر به ایران وارد می شد. از این رو توالت ها توسط بنایان به شکل قیفی سیمانی در زمین ایجاد می شد. از آنجا که دیواره های آن کاملا صیقلی نبودند و فشار آب آن زمان به گونه ای نبود که بتوان فضولات را به راحتی به مخزن فاضلاب هدایت کرد دیواره های توالت را با شیبی تند برای این کار می ساختند که همیشه افراد مسن و کودکان ترس از لیز خوردن در این چاله عمیق و کثیف را داشتند.

توالت ساخت و اختراع کشوری خاص نیست. این وسیله در هر فرهنگ و ملتی مناسب با آن کشور ساخته می شود. مانند کشور ما که توالت ایرانی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. اما امروزه به دلیل جا افتادن محصولات خارجی در کشورمان استفاده از توالت فرنگی هم باب تر شده است.

توالت ایرانی همانند هر محصولی دارای مزایا و معایبی خاص می باشد. یکی از مهمترین معایب استفاده از این محصول در طولانی مدت ، گرفتگی عظلات پا و به وجود آمدن اختلال در زانو و پا می باشد. اما شاید این سوال پیش بیاید که با وجود این عیب که برای انسان ضرر دارد و به مرور زمان بسیار مشکل ساز می شود چرا همچنان از توالت ایرانی استفاده می شود و نمونه های آن در سرویس بهداشتی های عمومی بکار گرفته می شود ؟؟؟

خب جواب این سوال زیاد سخت نیست و استفاده از توالت ایرانی به دلیل وجود محاسن آن نسبت به معایبش می باشد. با مثالی ساده می توان به مهمترین حسن آن نسبت به توالت فرنگی پی برد و به جواب اینکه چرا در سرویس های بهداشتی از توالت فرنگی استفاده نمی شود رسید. این را تصور کنید که در روز چه تعداد افراد مختلف از سرویس بهداشتی عمومی استفاده می کنند. ما در این مثال میانگین 24 ساعت را بر روی 50 نفر در نظر می گیریم (این رقم با تعداد واقعی بسیار تفاوت دارد). این را هم به عینه دیده اید که سرویس های عمومی از نظافت و بهداشت خوبی بر خوردار نیستند و مملو از آلودگی و باکتری هستند حال تصور کنید که بجای توالت ایرانی از توالت فرنگی در این مکان ها استفاده شود !!!! به دلیل تماس مستقیم بدن انسان با توالت فرنگی در هنگام نشستن و استفاده ، بیماری پوستی و یا آلودگی بر روی سطح نشیمنگاه می ماند و به نفر بعدی که می خواهد از سرویس بهداشتی استفاده کند منتقل می شود.(مخصوصا در ایران که نظافت و بهداشت در سرویس های عمومی کمتر رعایت می شود.) پس استفاده از توالت ایرانی بسیار هوشمندانه تر است چرا که در هنگام استفاده هیچگونه تماس مستقیمی با پوست بدن ندارد.

یکی دیگر از حسن های استفاده از توالت ایرانی این است که در هنگام نشستن بر روی دو زانه (چمباته زدن) فشاری که از طریق ران و عضله شکم به قسمت روده وارد می شود باعث تخلیه کلی روده شده و موجب سبکی و آرامش فرد می شود. در صورتی که در نمونه فرنگی عمل تخلیه روده به سختی انجام می شود و به دلیل باقی ماندن فضولات در بخشی از روده به مرور زمان باعث به وجود آمدن بیماری های روده بزرگ می شود.