توالت فرنگی

تنظیم بصورت نزولی

17 آیتم ها

در هر صفحه
Loading ...Load More ...
تنظیم بصورت نزولی

17 آیتم ها

در هر صفحه

توالت فرنگی

توالت فرنگی به توالت هایی می گویند که از کف زمین فاصله دارند و انجام تخلیه در آن ها به شکل مکانیزه صورت می گیرد. توالت فرنگی برای افراد سالمند و اشخاصی که دارای عارضه هایی چون پا درد ، کمر درد و استخوان درد هستند ، گزینه بسیار مناسبی به حساب می آید. نحوه استفاده از توالت فرنگی به طور کامل با توالت ایرانی فرق می کند.

امروزه ساختمان سازها از توالت فرنگی در سرویس های بهداشتی استفاده می کنند تا افراد کهنسال با مشکل نشستن بر روی زانوها مواجه نشوند. این محصولات همانند دیگر وسایل و تجهیزات سرویس بهداشتی دارای معایب و مزایای بسیاری هستند. اما اگر بخواهیم به طور کلی این محصول را با توالت ایرانی قیاس کنیم ، توالت فرنگی دارای مزیت های بیشتری است.

توالت فرنگی انواع گوناگونی دارد و از لحاظ ظاهری نیز بسیار متنوع هستند. اگر قصد خرید توالت فرنگی را دارید باید محصولی متناسب با نیاز و سرویس بهداشتی خود تهیه فرمایید.

ساختار بعضی از توالت های فرنگی به صورت یکپارچه می باشد ، یعنی فلاش تانک ها (سیفون) و نشیمن گاه به یکدیگر متصل هستند و ظاهری یکسره و یکدست را به وجود می آورند. همچنین مدل جداگانه آن نیز وجود دارد به طوری که تجهیزات آن به صورت مجزا تولید می شود و کاملا قسمت فلاش تانک آن با نشیمن گاه توالت فرنگی تفکیک شده است که انتخاب آن بسته به سلیقه شما می باشد.

اگر بخواهیم این دو نوع توالت فرنگی را با هم مقایسه کنیم به این نتیجه می رسیم که هیچکدام برتری نسبت به آن یکی ندارند. البته ناگفته نماند که درز بین اجزای جدا شده از هم در توالت های دو تکه باعث سخت تمیز شدن آن می شود که آن هم با مرور زمان و در اثر دیر تمیز کردن به چشم می خورد.

مدل دیگری از توالت فرنگی ها هستند که دارای نشیمن های بلند هستند. پیشنهاد می کنیم اشخاصی که دچار پا درد ، کمردرد و زانو درد هستند حتما از این نوع توالت فرنگی استفاده کنند. استفاده از این محصول باعث می شود تا افراد میانسال راحت تر از توالت بلند شوند و فشار وارد شده بر مفاصل پا را تا حد چشمگیری کاهش می دهد. به طور معمول ارتفاع این توالت فرنگی ها بین ۴۰ تا ۵۰ سانتی متر متغییر است. ارتفاع ۴۰ برای اشخاص معمولی و ارتفاع ۵۰ برای افراد میانسال ، کهنسال و افرادی که دچار بیماری های مفصلی هستند؛ مناسب تر است.

قیمت توالت فرنگی

در بازار بیش از هزار مدل مختلف توالت فرنگی وجود دارد که با طراحی های مختلف تولید می شود. قیمت توالت فرنگی هم نسبت به همین طرح ها و مدل ها متفاوت است. اما با وجود آن همه گستردگی ، تمامیه آنها از یک اصل پیروی می کنند و آن هم فاصله بین دیوار تا مجرای خروجی توالت فرنگی است. این فاصله موجب عملکرد مناسب تر برخی از این محصولات می شود.

معمولا مناسب ترین فاصله 12 اینچ است که بیشترین آنها با همین میزان فاصله تولید می شود. البته در برخی از مواقع تغییر مدل حمام و یا سرویس بهداشتی باعث می شود که فرد مجبور به خرید توالت فرنگی با طول فاصله 10 یا 14 اینچی شود. در این صورت میزان گزینه های موجود برای انتخاب کمتر و محدود تر می شود. ناگفته نماند که این موضوع تاثیری بر قیمت توالت فرنگی نمی گذارد.

درست است که استفاده از کاسه های کشیده و طولی راحت تر است اما در محیط هایی که فضای کمتری برای نصب دارند کاسه های دایره شکل کاربرد بهتری دارد و فضای کمتری اشغال می کنند. همچنین قیمت توالت فرنگی های دایره ای شکل نسبت به مدل های کشیده و طولی آن کمتر است و میتوان با خرید آن در هزینه ها صرفه جویی کرد.

قیمت توالت فرنگی بسته به جنس و کارآیی آن محاسبه و تعیین می شود. به طور مثال سنگی و یا چینی بودن آن یکی از موارد مهم برای ارزش گذاری بر روی این محصولات است. البته که خیلی از مسائل دیگر اعم از تکنولوژی سیفون ، لوکس بودن ، آنتی باکتریال بودن آن و .... هم در بالا و پایین شدن قیمت توالت فرنگی تاثیر بسزایی می گذارد.

یکی دیگر از نکاتی که قبل از خرید باید به آن توجه داشته باشید میزان راحتی در هنگام استفاده از توالت است. اکثر اشخاص با نشستن و بر خواستن بر روی توالت فرنگی میزان راحتی را نسبت به ارتفاع آن می سنجند. در حال حاضر بعضی از شرکت های تولید کننده ، توالت هایی با ارتفاع چند اینچ بلندتر می سازند که با افراد قد بلند همخوانی داشته باشد و همچنین برای اشخاص کهنسال نیز گزینه مناسبی باشد ، از این رو قیمت توالت فرنگی های این تولید کنندگان کمی بالاتر از دیگر کمپانی ها است.

بیده

بیده وسیله ای است که بر روی توالت فرنگی نصب می شود و کارایی این محصول بدین صورت است که به طور کاملا اتوماتیک بدن فرد را همان گونه که بر روی توالت نشسته است شستشو می دهد بدون آنکه نیازی به یکی از دستان باشد. بیده به دو صورت مکانیکی و دیجیتالی در بازار عرضه می شود.

بیده مکانیکی به این صورت عمل می کند که در بخش انتهایی بیده و در قسمتی که لوله پخش کننده آب قرار دارد یک شیر و یا یک دسته تعبیه شده است ، به این صورت که در زمان استفاده از بیده اشخاص این اهرم یا شیر را باز می کنند و آب از لوله خروجی با فشار معینی خارج می شود و سیستم پاچشی آب سبب شستشو می شود.

همچنین در بیده دیجیتال ، در کنار نشیمنگاه یک دسته دیجیتالی تعبیه شده است که تعدادی دکمه برای دستور انجام کاری بر روی آن کار گذاشته شده است. به وسیله این دکمه ها می توان مقدار فشار و پاشیدن آب را به چند حالت تنظیم کرد. حتی در برخی از بیده های دیجیتالی سیستم خشک کنی نیز طراحی شده است که به واسط دکمه ها عمل می کند. این سیستم خشک کننده بیده در توالت فرنگی بدین صورت عمل می کند که پس از پاچیدن آب درب توالت بسته می شود و بخش داخلی آن با ایجاد گرما و باد خشک می شود.

یکی دیگر از مزایای بیده دیجیتالی قابلیت تنظیم جهت پاشیدن آب است. همچنین می توان دمای آب خروجی بیده توالت فرنگی را تنظیم کرد. ناگفته نماند که برخی از کمپانی ها درون بیده از فیلتر های تصفیه آب استفاده می کنند تا آبی که از آن خارج می شود عاری از هر گونه مواد آلوده ، باکتری و بیماری باشد.

همان طور که خواندید بیده توالت فرنگی دارای سیستم های مختلف برای شستشو هستند. این محصول علاوه بر کارآمد بودن ، دارای مزایا و حسن های زیادی نسبت به شستشوی معمولی است. در زیر به چند نمونه از محاسن بیده توالت فرنگی اشاره شده است :

  • استفاده نکردن از دست برای شستشو
  • مصرف نشدن دستمال کاغذی پس از شستشو
  • سهولت در استفاده از این وسیله
  • صرفه جویی در مصرف آب

بیده به خاطر شستشو اتوماتیک بدن برای افراد سالمند ، زنان باردار ، کودکان و یا افرادی که جراحی انجام داده اند و یا اینکه مشکل مفصلی دارند بسیار مناسب است.

با توجه به مزایای بیده پیشنهاد می کنیم از این وسیله برای توالت فرنگی خود نیز استفاده نمایید. چرا که میتوان بیده را بر روی تمامیه توالت فرنگی ها نصب کرد ، از این محصول استثنایی می توان در منازل مسکونی ، مهد کودک ها ، خانه سالمندان ، بیمارستان ها ، هتل ها ، مراکز تجاری ، مکان های اداری و.... استفاده نمود.

نحوه استفاده از توالت فرنگی

هر فرد ایرانی باید نحوه استفاده از توالت فرنگی را به درستی بداند. بدیهی است که توالت فرنگی در کشور ما طرفدار زیادی ندارد و هر جایی پیدا نمی شود ، اما در برخی از خانه ها ، هتل ها و مکان های عمومی کشورهای همسایه و یا دیگر کشورها راهی جز استفاده از این وسیله نیست!!!

شاید نحوه استفاده از توالت فرنگی برای خیلی ها کاری باور نکردنی به نظر برسد و هیچگاه تصور این را نکنند که بتوانند از این محصول استفاده کنند ، ولی به واقع استفاده از آن خیلی راحت از توالت خودمان یا همان ایرانی است و همچنین دیگر باعث خستگی پاها و آسیب دیدن زانو در استفاده طولانی مدت نمی شود. در زیر با توضیحی مختصر به طرز استفاده از توالت فرنگی اشاره شده است :

در مرحله اول باید سرویس بهداشتی را از لحاظ کامل بودن وسایل بررسی کنید. یعنی مواد شوینده ، دستمال کاغذی و آب را چک نمایید. همچنین با فشار دادن دکمه فلاش تانک از درست کار کردن و سالم بودن سیفون اطمینان کسب نمایید.

در مرحله بعدی باید به وسیله دستمال کاغذی محل نشستن خود را در صورت خیس بودن تمیز نمایید.

پس از خشک نمودن نشیمنگاه خود می توانید با دستمال کاغذی آن قسمت را به طور کامل پوشش دهید تا پاهایتان با توالت فرنگی در تماس مستقیم نباشد. در برخی از سرویس های بهداشتی دستمال های بلندی برای انجام این کار تعبیه شده است که نحوه استفاده از توالت فرنگی را برای افراد راحت تر کرده اند.

پس از آماده سازی خود (در آوردن شلوار به طور کامل و یا پایین کشیدن آن تا زانو) می توانید به راحتی و همانند صندلی بر روی توالت فرنگی بنشینید و کاری را که لازم است انجام دهید.

فرض کنید که قرار است بر رو صندلی بنشینید. حال زمان آن رسیده که بعد از آماده کردن محل ، با آرامش کاری را که قرار است ، به انجام برسانید.

پس از پایان کار مسلما نیاز است که خود را پاکیزه نمایید. برای این کار لازم است که خود را کمی به جلو بکشید تا محل تماس دست به بدنتان از پشت انجام شود. چنانچه آب برای شستشو در سرویس بهداشتی وجود نداشت می توانید به کمک دستمال این کار را انجام دهید و در زمانی مشخص برای از بین بردن آلودگی و راحتی خیال خود به حمام بروید. همچنین اگر برای این کار از آب استفاده کردید حتما شستشو را با فشار کم و یا متعادل انجام دهید تا ذرات آب به بیرون و یا لباس شما پاشیده نشود.

پس از اتمام کار دست خود را با دستمال خشک کرده و بعد از پوشیدن کامل شلوارتان حتما سیفون را بکشید. در ضمن فراموش نکنید ، دستمال هایی که بر روی توالت فرنگی قبل از نشستن گذاشته اید بر دارید و درون سطل آشغال بیاندازید.

در انتها حتما با مواد شوینده موجود دستان خود را بشویید و ضد عفونی کنید. به همین سادگی با خواندن این چند خط طرز استفاده از توالت فرنگی را یاد گرفتید.

نکته :

چنانچه محل نشیمن شما بر روی توالت فرنگی خشک و پاکیزه باشد دیگر نیازی به گذاشتن دستمال کاغذی بر روی آن ندارید (پس تا حد امکان از اسراف پرهیز کنید) همچنین در هنگام استفاده از سرویس های بهداشتی عمومی حتما دستان خود را با آب و شوینده های موجود بشویید.

توالت فرنگی دیواری یا وال هنگ

امروزه نوعی جدید از توالت های فرنگی تولید و نصب می شوند که هیچ نیازی به پایه ندارند و به دیوار متصل می شوند. به این مدل ، توالت فرنگی دیواری یا به اصطلاح وال هنگ گفته می شود.

وال هنگ (WALL-HUNG) به زبان انگلیسی به معنی متصل به دیوار (دیواری) است. اما در اصطلاح رایج در بازار واژه وال هنگ اصولا به نوعی از توالت فرنگی قابل اتصال به دیوار می گویند.

توالت فرنگی دیواری (وال هنگ) بدون پایه می باشد. در این مدل فرنگی پایه نشیمن حذف و مخزن فرنگی به همراه چارچوب فلزی و درون دیوار جاگذاری شده و سطح اتکای توالت فرنگی به دیوار می باشد. توالت فرنگی دیواری از طریق پیچ های بلند و با دوام به دیوار محکم و ثابت می گردد.

مخزن پلاستیکی و یا همان فلاش تانک (سیفون) به همراه چارچوب فلزی آن قبل از کاشی کاری درون دیوار تعبیه و باقی مانده اجزای آن به همراه کلید تخلیه پس از کاشی کاری روی دیوار نصب می شود.

به این مسئله دقت نمایید که ورودی آب و لوله فاضلاب در توالت فرنگی دیواری باید از قبل پیش بینی و در دیوار طراحی و جانمایی شده باشد. دسترسی برای تعمیرات مکانیزم از طریق کلید فلاش تانک می باشد. توالت فرنگی دیواری نسبت به سایر توالت ها دارای ویژگی های خاصی است. به عنوان مثال این نوع فرنگی ها (وال هنگ) علاوه بر اینکه جای کمی را در سرویس بهداشتی و یا حمام اشغال می کنند نظافت آنها نیز بدون دردسر و راحت تر است. همچنین به دلیل فاصله آنها از زمین بعد از گذشت زمان هیچگاه دور آن جرم نمی گیرد و زیبایی خود را از دست نمی دهد.