راهنمای خرید سینک ظرفشویی

در ابتدا برای خرید سینک ظرفشویی با توجه به فضای موجود می بایست تعداد لگن های سینک را مشخص نمایید چرا که بدون در نظر گرفتن این امر ، ممکن است سینک خریداری شده هرگز امکان نصب در آشپزخانه شما را نداشته باشد.

در قدم بعدی می بایست روکار و توکار بودن سینک مورد نظر خود را مشخص نمایید. از تفاوت سینک های روکار و توکار می توان به زیبایی سینک توکار نسبت به روکار و کمتر آسیب رساندن به کابینت های زیر سینک روکار نسبت به توکار اشاره نمود.

برخی از نکات مهم هنگام خرید سینک ظرفشویی در زیر بررسی شده است که به سمع و نظر شما می رسد:

  • براق یا مات بودن سینک

سینک های فلزی مزایا بسیاری دارند. به عنوان مثال در نوع براق آن ها لکه ها کمتر خود را نشان می دهند و نظافت و تمیزی آن ها از سهولت خاصی برخوردار است. در هنگام خرید سینک با مفهومی به نام ساده یا ضد خش بودن سینک نیز مواجه می شوید که از دیگر مزایای سینک های فلزی می باشد. مدل های ضد خش دارای سطحی پر دانه هستند که برخلاف سطح صیقلی سینک های ساده مانع از ایجاد خط و خش برروی سینک می شود. در نظر داشته باشید این ویژگی ها هر کدام به نوبه خود قیمت سینک را افزایش خواهند داد.

  • یک تکه‌ بودن سینک‌ های ظرفشویی

اغلب سینک های ظرفشویی یک تکه هستند و جز قسمت راه‌آب‌رو، برش دیگری ندارند. همین مساله سبب کاهش نشت آب به مقدار قابل توجهی می شود. ولی جهت اطمینان بیشتر، پیشنهاد می شود پس از خرید سینک، آن را یک بار کاملاً پر از آب کنید و سپس خالی نمایید تا از باز بودن راه‌آب‌رو‌ها مطمئن شوید. برای آنکه با چنین مشکلی مواجه نشوید، می‌ بایست در نصب سینک دقت و توجه زیادی داشته باشید. در نظر داشته باشید اغلب سینک های «روکار» که‌ معمولا با نواری فلزی یا چسب‌ های آکواریوم به کابینت متصل می ‌گردند در اثر گذشت زمان، در صورتی که از کناره، سینک آسیب ‌ببیند، آب به کابینت زیری نفوذ و ایجاد دردسر خواهد کرد. همین دلیل اصلی توجه کاربران به سینک‌های «تو کار» شده است چرا که این معضلات را ندارد.

  • سینک‌ های استاندارد

به یاد داشته باشید که هنگام خرید سینک ها قطعاتی اضافی همراه آن ها وجود دارد که شامل تخته مخصوص خرد کردن مواد غذایی، درپوش برای راه‌آب‌رو، یک آبکش بزرگ به اندازه دهانه سینک و یک یا دو آبکش کوچک هستند که می بایست در اختیار شما قرار گیرند.

  • نکته ای که کمتر به آن توجه می کنند

تا به حال به این نکته توجه کرده اید که چرا اطراف راه آب سینک خطوط سفید رنگی ایجاد می شود؟ دلیل ایجاد این خطوط سفید ، شیب موجود در آشپزخانه شماست! هنگامی که آشپزخانه دارای شیب باشد و این شیب خلاف جهت عبور آب برای وارد شدن به راه آب باشد، آن وقت این خطوط ایجاد می گردد. سینک های معمولی اصولا سطح صافی دارند بدون هیچ شیبی هستند و به همین دلیل همیشه اندکی آب در کاسه سینک می ماند و به مرور زمان باعث رسوب و خطوط سفید روی بدنه استیل لگن می ‌شود. پس بهتر است سینک‌ هایی را خریداری نمایید که در کف آنها مسیری شیبدار برای سرازیر شدن آب به سمت راه آب طراحی گردیده است.

  • لوله های سینک

همان طور که میدانید در گذشته اتصالات لوله ها اغلب فلزی بودند و در اثر گذشت زمان زنگ می‌زدند و یا بر اثر سرما و گرمای هوا، ترک بر می‌ داشتند. در صورتی که امروزه این لوله‌ ها از پلاستیک تشکیل می ‌شوند؛ در نتیجه زنگ نمی‌ زند، از انعطاف بالایی برخوردار هستند و بسیار سبک می باشند. از سویی دیگر قیمت آنها از فلز ارزان‌ تر می باشد و با در نظر گرفتن همه این موارد، از فروش بالایی برخوردار هستند. در صورتی که بر روی راه‌آب‌ روها درپوش قرار دهید و توجه داشته باشید که در هنگام شست و شو ظروف ، ته مانده غذاها وارد لوله ها نشود ، این اتصالات سال ‌ها عمر خواهند کرد.

  • صدای ناشی از برخورد ظروف با سینک

برخورد ظروف با سینک ظرفشویی باعث ایجاد صدای نا هنجاری می شود. در بعضی از سینک‌ ها پدهای ویژه‌ای برای خفیف ‌تر کردن این صدا تعبیه گردیده است. در این نوع از سینک‌ ها، قسمت انتهایی کاسه سینک به وسیله اسپری مخصوص مقاوم گردیده و مانع انعکاس صدای برخورد ظروف با سینک می ‌گردد. به علاوه در این مدل از سینک ‌ها، دمای آب داغ داخل سینک دیرتر به حالت معمولی برخواهد گشت.