علت زرد شدن سطح اجاق گاز از چیست؟

علت زرد شدن سطح اجاق گاز از چیست؟

شاید تا به حال برایتان سوال پیش آمده باشد که چرا سطح اجاق گازهای استیل یا بعضی از چدنی ها و همین طور پولکی گاز در همان روز های نخستین استفاده از اجاق گاز تغییر رنگ می دهند و شفافیت خود را از دست می دهند. ما در اینجا علت تغییر رنگ و راه های جلوگیری از آن را شرح خواهیم داد.

جهت جلوگیری از آسیب رسیدن به سطح استیل گاز می توان در زیر شعله پخش کن از چدنی کمکی استفاده نمود.

یکی از دلایل تغییر رنگ سطح گازها قرار دادن طولانی مدت ظروف بزرگ برروی گاز می باشد. به طور کلی گازهای تولید و عرضه شده در بازار براساس استاندارد گاز، قطر سطح تماس ظروف هنگام قرار گرفتن بر روی شعله می‌بایست ۱٫۳ برابر قطر سرشعله در ارتفاع ۳ تا ۵ سانتی متر باشد تا بدین صورت میزان شعله و حرارت تولید شده به صورت متوازن به ظرف پخش گردد ؛ در صورتی که ظرف قرار داده شده از این استاندارد بزرگتر باشد و برای مدت طولانی بیشتر از چند دقیقه از گاز استفاده نمایید سطح استیل و چدنی شما تغییر رنگ خواهد داد و علت آن هم بخاطر عدم توزیع متوازن حرارت در زیر ظرف خواهد بود .در صورتی که از ظروف کوچک و استاندارد استفاده نمایید ، هیچگاه این مشکل رخ نخواهد داد.

ایجاد فاصله بیشتر بین شعله گاز و ظرف از راه های جلوگیری از این اتفاق خواهد بود. در صورتی که بر روی چدنی خود یک چدنی کمکی که جزو لوازم جانبی گاز محسوب می گردد اضافه نمایید ، فاصله مناسبی بین شعله و ظرف ایجاد می شود که از آسیب رسیدن به سطح گاز و تغییر رنگ آن جلوگیری به عمل می آورید.

در نظر داشته باشید برای از بین بردن رنگ زرد ایجاد شده برروی سطح گازهای استیل میتوانید از پولیش و سمباده استفاده نمایید که این خود مستلزم صرف زمان طولانی می باشد و همینطور در گازهای شیشه احتمال شکستن شیشه وجود خواهد داشت.